Blogsablog üst reklam
Blogsablog sağ reklam
Vertigo nedir. Vertigo Tedavisi
Bu yazı 10 Şubat 2014 11:44 tarihinde eklendi, 6.443 kez okundu ve 4 Yorum yapıldı.
Vertigo nedir. Vertigo Tedavisi

Vertigo, Latince  “dönmek”  kabaca baş dönmesi anlamına gelmektedir ve denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesidir.  Vertigo hafif bir baş dönmesi ve dengesizlik hissinden, çok şiddetli, kişiyi yataktan kalkamaz hale getirebilecek bir rahatsızlık olabilir. Hastada çaresizliğe, uzun vadede korku ve depresyona neden olabilir. Vertigo en kısa sürede tedavi edilmelidir. Bunun için Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları veya Nöroloji uzmanına gidilmelidir.

Çağımızın kronik hastalığı olan stres ve neredeyse stres altında olan herkesi tehdit eden yeni nesil hastalığı VERTİGO !!!
Öncelikle vertigonun belirtisi baş dönmesidir ve herkes bu baş dönmesini farklı anlatır. Cisimler etrafımda dönüyor, başımı tutamıyorum, yer ayağımın altından kayıyor, bir yana doğru kayıyorum vs. Bunların hepsine birden baş dönmesi denir.

Siz de kendinizde vertigo olup olmadığını basit bir test yaparak anlayabilirsiniz. Ayakta kendi etrafınızda 2-3 dk dönün ya da eğilerek kafanızla yuvarlak çiziniz. Kısa bir süre sonra etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyorsa, kendinizi boşlukta ve dengesiz hissediyorsanız sizde maalesef benimle aynı kaderi paylaşıyorsunuz geçmiş olsun !

Vertigonun Sebepleri:

Araştırmalarım ve doktorumdan aldığım bilgilere göre vertigoya sebep olan nedenler şunlar;

 • ÜSYE (üst solunum yolu enfeksiyonları) sonrası iç kulak tutulumu
 • Meniere Hastalığı (İç kulaktaki sıvıların kimyasal durumlarının değişerek basınç artışı yapması)
 • Vestibüler Nörinit (İç kulaktaki denge ile ilgili sinyalleri beyine ulaştıran sinirin iltihaplanması)
 • Kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit)
 • Menenjit veya diğer ateşli hastalıkların içkulağı etkilemesi
 • İç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıklar
 • Başa alınan sert darbeler ve migren.

Baş dönmesi esnasında eşimi en çok korkutan göz bebeklerimin istemsiz hareketleriydi. Buna nistagmus deniyor. Vertigonun türünü ve hangi kulağın hasta olduğunu anlamamızı sağlıyor. Gelelim beni küçüçük ve işe yaramaz hissettiren Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigoya kısacası BPPV.

Bir sabah daha gözlerini açmadan başın döndüğünü hissetmek, noluyo diyemeden gözlerimi açtığımda başımın üstünden geçen masa, sandalye, kanepe düşünüyorum da ne kadar iğrenç. Apar topar hastaneye, serumlar ilaçlar sonuç hala baş dönmesi devam ediyor. Annemin sözünü dinleyerek başka bir ilde KBB uzmanına gittim ve sevgili doktorum sayesinde artık çok daha iyiyim. Evet, arkadaşlar BPPV iç kulaktaki kalsiyum karbonat kristallerinin bulunduğu yerden çıkıp iç kulak kanalına kaçması sonucu ortaya çıkan baş dönmesi. Doktorumun söyleyişine göre bunun herhangi bir ilaç tedavisi yok tek çözüm Epley manevrası denen bilirkişinin muayene masasında uygulayacağı bazı hareketlerdir.

Dikkat etmeniz gereken Epley manevrası yapıldıktan sonra 48 saat boyunca başınızı öne ve arkaya eğmeniz kesinlikle yasak. Atakların tekrarlaması halinde bu manevra tekrar uygulanabiliyor. Epley manevrası şu şekilde yapılır:

Epley Manevrası:

Epley manevrası

Epley manevrası

Mutlaka yanınızda bir kişi size yardımcı olsun.

 1- Önce başınızı boşa çıkaracak şekilde oturacağınız alanı ayarlayın ayaklarınız sallanır vaziyette oturun yardımcınız başınızı (sağ kulağınızın hasta olduğunu farz ederek) 45 derece sağa çevirip bu pozisyonda anormal göz hareketleriniz bitinceye kadar ya da baş dönmeniz geçinceye kadar bekliyoruz.

2-Sağ tarafa hızlı ve seri bir şekilde yatıyoruz ancak başımız yine 45 derece olacak şekilde yataktan dışarıda ve boşta olacak. Ve yine baş dönmemizin geçmesini bekliyoruz.

3-Artık başımızı yukarı çevirip tavana bakacak şekilde düz yatıyoruz. Yine başımız boşta ve 45 derece aşağıda bekliyoruz.

4-Başımızın pozisyonunu bozmadan sol yana yatıyoruz ve yine bekliyoruz.

5-Ve son hamle başımızın pozisyonunu koruyarak oturuyoruz ve başımız öne eğik dönmesi geçinceye kadar bekliyoruz.

Yukarıdaki egzersiz tek kulak için, diğer kulak için tam tersini yapabilirsiniz.

Bu benim eşimin bana doktor tavsiyesiyle yaptırdığı egzersiz. Son 4 yılda 5 defa atak geçirdim. Her egzersiz sonrasında uzunca bir süre bir daha atak geçirmedim. Hastalığı ilk yaşadığım zamanlarda araştırmalarım sonrasında sağır olmayı göze alarak ameliyat olmayı düşünmüştüm. Eşim ve doktorumun beni bundan vazgeçirdi.

Vertigosu olan herkesi anlayabiliyorum. Bu kadar yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıkla yaşamak gerçekten çok zor. Başım dönerse deyip çocuğumu kucaklamaktan kaçınan biri haline gelmiştim. Ancak sizde bununla baş edebilirsiniz.

Bu yazdıklarım benim deneyimlerim ve doktor tavsiyesinde yaptıklarım. Lütfen öncelikle bir KBB uzmanından yardım alın ve doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Hepimizin kristallerinin yerinde kalması dileğiyle…

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir...
Yazar
Yağmur
Yazıya Yapılan Yorumlar...

Bu Yazıya 4 Yorum Yapılmış

 • filiz (9 Mart 2014 saat: 17:44)

  Çok teşekkürler. Yaşamış birinin konuyu anlatması çok daha etkili olmuş. Bende vertigo belasıyla boğuşanlardanım. Allahım ne lanet bir rahatsızlık. Bitiriyor insanı. Arkadaşlar bir an önce tedavi edilmeli yoksa insanın kendine olan güveni param parça oluyor. Çok teşekkürler.

 • murat akdemir (12 Eylül 2014 saat: 10:57)

  ÇOK TESEKKURLER GERCEKTEN GÜZEL VE FAYDALI BİR PAYLASIM OLMUS

 • Turfan (13 Eylül 2014 saat: 18:58)

  Çok teşekkür ederim arkadaşım. Bana da vertigo teşhisi kondu. İlk defa adını duyduğum bir rahatsızlıkla boğuşmak olayı biraz daha dramatik hale getiriyor. 18 yaşında resmen eve kapatılmış gibiyim. Dışarıya çıkmak artık gözümde o kadar büyüdüki anlatamam. Bana ilaç filan vermişti doktorlar anlaşılan kendime alanında daha uzman doktor bulmam gerekiyor. çok teşekkürler yararlı paylaşımın için.

 • Samsun Haber (25 Ocak 2015 saat: 14:10)

  Bu sayede yeni hastalığın daha var olduğubu öğrendik. bende de fmf var

Yorumunuzu Bizimle Paylaşırmısınız?

yukarıya Çık
Copyright © 2011-2014 BLOGSA BLOG. Tüm Hakları saklıdır. Site içeriklerinin Kullanım Şartları yerine getirilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.
,